Doğal makyajın oldukça moda olduğu günümüzde kadınlar saatlerini makyaj yapmamış gibi görünmek için ayna karşısında harcıyor. Ancak birkaç basit kuralı izleyerek hiçbir ürün kullanmanıza gerek olmadan güzel görünebilirsiniz.

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğal makyaj aslında makyajsız gibi ama çok güzel duran, sadeliğin ön planda olduğu ve doğal tonlar ile genellikle gündüz yapılan bir makyaj modelidir. Doğal makyajı teninizin tonuna en yakın olan malzemeler ile yapabilir ve doğal güzelliğinizi doğal makyaj ile ön plana çıkarabilirsiniz. Doğal makyaj yapabilmek için ihtiyacınız olan cilt tonunuza en yakın tonda hafif mat bitişli bir fondöten, toprak tonlarında farlar, dudak renginize en yakın tonda bir ruj, dudak kalemi ve isteğe göre rimel ile ince çekilmek şartıyla bir eyeliner.

Adım Adım Doğal Makyaj Teknikleri

Doğal makyajın amacı makyaj yokmuş kadar ince ve az ama var olduğunu gösterecek kadar da güzel görünmektir. Makyaja başlamak için ilk olarak.. yıkayarak cildi temizleyin ve kurulayın. Her zaman kullandığınız nemlendiriciniz ile cildinizi nemlendirin ve yatıştırın. Bu işlemden sonra yirmi dakika kadar beklemelisiniz. Sonrasında fondöteninizden bir miktar alarak yüzünüze uygulayın. Bu işlemi parmaklarınız, makyaj süngeri veya fondöten fırçası ile yapabilirsiniz. Hangisi sizin için daha pratik ise onu tercih edebilirsiniz.

Fondöten uygulaması bittiğinde göz makyajına geçebilirsiniz. İlk olarak krem renk tonlarında bir farı göz kapağınıza uygulayın ve ardından toprak rengi bir farı alarak gözünüzün dış kısmından iç orta kısma doğru yayarak uygulayın. İhtiyaca göre renk koyuluğu için bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Göz makyajınızı diğer gözünüz için de yaptıktan sonra sıra dudaklara geldi. Uygun renkte bir dudak kalemi ile dudak çevrenizi boyayın ve aynı renk bir ruj ile dudağınıza ruju sürün. Eğer rujun kalıcı olmasını istiyorsanız dudak kaleminizi dudağınızın tamamına sürdükten sonra ruju uygulayın. Çok daha kalıcı olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Dudaklarınızı da bitirdikten sonra sıra kirpiklerinize ve eyeliner çekmeye geldi. Hangisi sizin için daha kolaysa ilk olarak ondan başlayın. Bu durum bende ilk olarak eyeliner uygulamasıyla başlıyor. Kısa kuyruklu ve ince bir eyeliner modeli doğal makyaj için tek tercihim. Eyeliner modelleri göz şekillerine göre belirlenebilir. Eğer eyeliner sürmek istemiyorsanız bu adımı atlayarak direkt olarak rimel sürme aşamasına geçebilirsiniz. Rimel sürerken dikkat etmeniz gereken şey kirpik diplerinden kirpik uçlarına kadar kirpiklerinizi tararmışçasına rimeli uygulamaktır. Rimelinizin kalitesi burada belli olacaktır. Eğer rimelli uyguladığınızda kirpikleriniz yapışıyor veya topaklanıyorsa rimeliniz çok iyi bir rimel değil. Bizim bu makyajda aradığımız şey kirpikleri tek tek ayırarak uzatacak ve hafifçe de dolgunlaştıracak bir rimeldir.