Eğer saçınız beyazladıysa ve bu durumdan sürekli şikayet ediyorsanız, mutlaka videomuzu izlemeniz gerekmektedir.

SAÇ NEDEN BEYAZLAR?

Aynada gördüğünüz yansıma için kendinizi endişelendirmeyin – İnsanlara yaşlandığınızı ya da güçten düştüğünüzü, size “büyükanne” diye seslenmelerini veya “çöktüğünüzü” söylemeyin. Saçlarını boyamak istemeyen bazı Hollywood ünlüleri gibi beyaz saçlarla yaşamayı tercih edebilirsiniz ya da size sunacağımız doğal yöntemleri uygulayarak beyazlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Fakat saçların beyazlamasına ne sebep olur? Hidrojen peroksit birikimi bu durumun ortaya çıkmasına neden olan sebeptir. Tabii ki sadece beyazlamaya neden olan şeyin ismini bilmek yeterli değildir, ayrıca bunun saç diplerinin ömrünü tükettiği veya yeni saç oluşmasını sağlayan kaynaklarının yok olduğu anlamına geldiğini bilmelisiniz. Peroksit birikimi, saçlarınıza rengini veren melanin elementinin sentezini engeller.

Eğer daha önce saçlarının rengini açmış bir kadınsanız (bunu erkekler de yapar) peroksidin bu iş için temel malzemelerden biri olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Vücudunuz da peroksit üretir, ancak bu çok küçük bir miktardır.

Vücut yaşlandıkça peroksit üretimini arttırır, çünkü peroksidin bileşenleri olan hidrojen ve suya ayrılması için gerekli enzim yoğunluğu artık vücutta bulunmaz.

Buna ek olarak, saçlarınız peroksit artışından kaynaklanan yıpranmayı onaramaz, çünkü melanin üretiminde yer alan tirosinaz enziminin de üretimi yavaşlamıştır. Bu sürecin en büyük sorumlusu yaşlanma olsa da tek faktör bu değildir. Genetik faktörlerin de etkisi büyüktür.

Peroksit birikimine ve enzim kaybına yol açan daha birçok neden vardır, örneğin:

Hormonlar
Çevresel etkenler
Genetik faktörler
Yabancı maddeler
Toksinler
Belli bir maddeye maruz kalmak

Peki ya stres ve saçların beyazlaması arasındaki ilişki? Şüphesiz çocukken yaramazlık yaptığınız zaman ailenizin size, “kahrından saçlarım beyazlayacak” dediğini hatırlıyorsunuzdur (ya da siz bunu kendi çocuklarınıza da söylemiş olabilirsiniz). Baskı, aşırı sorumluluk ve tabii ki stresin saçların beyazlamasına neden olduğuna her zaman inanılmıştır.