Özellikle hanımlar için sivilce giderici doğal yöntemlerin neler olduğunu paylaştık. İşte sivilce giderici doğal yöntemler...

SİVİLCE OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR?

Sivilce oluşumunun vücuttaki yağ dokusunun artışıyla bağlantılı olduğunu uzmanlar söylemekte. İşte bu bakımdan modern yaşamın alışılmış beslenme stili olan; yağlı, tuzlu, şekerli hazır gıdalarla beslenmenin de vücuttaki yağlanmayı, dolayısıyla sivilceyi artırdığını biliyoruz. Bu sebeple sağlıklı ve doğal beslenerek, hazır gıdalardan uzak durarak sivilceyi önlemek mümkündür.

Sivilcelerin yağlı, kirli, gözenekleri tıkalı ciltlerde daha çok oluştuğu biliniyor. Bu bakımdan cildin yağlanma durumuna göre en az günde iki kez düzenli olarak temizlenmesi, akşamları yatmadan önce tonikle silinmesi gerekiyor.

Sağlıklı ve gençliğini koruyan bir cilt için sabah akşam nemlendirici sürülmesi öneriliyor. Ancak seçilecek nemlendiricilerin kesinlikle cilt tipine uygun olması gerekiyor. Bu bakımdan kuru, yağlı ya da karma cilt tipleri için ayrı nemlendiriciler bulunuyor. Cildi çok yağlı olan birisi kuru ciltler için uygun olan nemlendiriciyi kullandığında yağlanma ve dolayısıyla sivilce oluşumu kaçınılmazdır.

Cildinde sivilce olan kişiler normal temizleyiciler yerine sivilceli ciltler için dermatologlar tarafından öneriler sabun ve temizleyicileri kullanmalılar.

Makyaj yaparken fondöten, pudra, BB krem gibi ürünlerle, makyaj bazlarıyla cildin tamamını kapatmak cildin hava almasını engelliyor ve gözeneklerin tıkanarak sivilce oluşumu için ortam yaratıyor. Sivilceye meyilli cildi olanların bu ürünleri hiç kullanması ya da mümkün olduğunca az kullanması gerekiyor.

Stresli, depresif kişilerin cildinde sivilce oluşma durumunun daha yaygın olduğu biliniyor. Zira kişi stres altındayken vücudunda salgılanan hormonlar yağ kanallarının yağ üretme işlevini tetikler. Yağ üretimi artınca da kaçınılmaz olarak sivilceler oluşur.

Sivilceleri sıkarak dıştaki görüntüden bir süreliğine kurtulmak mümkün. Ancak uzun vadede sıkılan sivilceler derinin altındaki diğer dokulara da bulaşıyor, yayılıyor ve o sivilcenin yanlarında başka sivilce oluşmasına sebep oluyor. Bununla birlikte sıkılan sivilcenin parmakta, tırnaklarda bıraktığı bakteri ve mikrolar vücudun başka bir alanına bulaşıyor. Bu bakımdan sivilceyi sıkmadan, giderici kürler, maskeler uygulayarak tamamen kurtulmaya çalışmak en doğru yol olacaktır.