Yumurtanın size faydalı olması için sadece yemenize gerek yok. Cilt ve özellikle de saçlarınızda kullandığınız zaman farkını görebileceğiniz bir maskenin ana öğesidir aynı zamanda yumurta. Kokusu, başta sizi rahatsız edecektir ama kullandıktan sonra, iyi ki kullanmışım bu maskeyi dedirtmesi de cabası. Çünkü proteinin en kalitelisi yumurtanın içindedir. Haftada bir uygulayacağınız bu maskeye bir de her gün yumurta tüketmeyi eklediğinizde, saçlarınızın ne kadar sağlıklı, gür ve dolgun olduğunu göreceksiniz. Yumurtanın içine bir de zeytinyağı ve 2 damla limon katarak, parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarımız, kafa derimizi örten, yüz ifademizi tamamlayan en önemli ve en güçlü aksesuarımızdır. Saçların da bir ömrü ve sağlıklı olma süreci vardır. O süre tamamlandığında saçlar, deriden koparak ayrılır yahut kırılır, cansızlaşır, matlaşır, ışıltısını kaybeder. Yaz mevsiminde güneş, deniz ve havuz suyu gibi faktörler; kışınsa rüzgar, ayaz, kirli hava, duman, is gibi dış koşullar; bunun haricinde sağlıksız beslenme, yeterli vitamin ve mineralleri alamama, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi, stres, üzüntü, kaygı gibi olumsuz psikolojik etkenler, saçlarımızın sağlığını ve kalitesini bozar.Belirli sıklıklarla saçlara, ihtiyaç duyduğu bakımı sunmak, onların hem daha sağlıklı hem de uzun ömürlü olmalarını sağlar. Gerek profesyonel bakım ürünleriyle, gerekse tamamen natürel malzemelerle saç bakımı yaptırmak yahut yapmak, geç yaşlanan, parlak ve gür saçlara sahip olmamızın yolunu açacaktır. Saçlar da en az cilt kadar bakım ister ve bakım olmayınca, durum endişe verici boyutlara ulaşabilir.

Her saçın kendine has bir karakteristiği vardır. Dolayısıyla saç bakımı da, saçın türüne ve yapısına göre değişkenlik gösterir. Sözgelimi kıvırcık saç bakımı ayrı bir özen ve uğraşı ister. Gür ve kabarık yapısından dolayı kolay şekle sokulamayan kıvırcık saçlar, kırılmaya da daha fazla meyillidir. Düzenli olarak kırıklarının alınması gereken kıvırcık saçlarda, kırıklar ihmal edildiği vakit karışma, dolaşma ve keçeleşme problemi ortaya çıkabilir. Kıvırcık saçlar için özel olarak üretilen şampuanlar, kremler ve bakım ürünleri ile sorun yaratan değil, söz dinleyen buklelere sahip olmak mümkündür.

Evde Saç Bakımı

Evde saç bakımı yapmak hem zevkli hem de kolaydır. Mutfakta bulunan malzemelerle yapılacak karışımlar ve maskelerle saçlar hem güçlenir hem de parlak ve bakımlı gözükür. Mutfağınızdaki karanfil tohumlarıyla saç güçlendirici bir su hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir cam kavanozun içine 1 kilogram su koyun ve içine bir avuç karanfil atın. Kapağını sıkı sıkı kapattığınız kavanozu, ışık almayan bir dolapta 1 gün boyunca bekletin. Ertesi gün kavanozu açtığınızda kararmış bir suyla karşılaşacaksınız. Her gün bu karanfilli suyla saç diplerinize yapacağınız masaj, 1 hafta sonunda güçlenmiş ve dökülmesi durmuş saçlarla size emeğinizin karşılığını verecektir. Hazırladığınız karışım biterse yenisini hazırlayın ve işleme sabırla devam edin.