Tırnak yemek psikolojik olarak sıkıntının ve aşırı gerginliğin göstergesidir. Bir çok insan tarafından son derece iğrenç olarak nitelendirilen bu eylem, kişilerde zaman içerisinde fiziksel sağlık problemlerinin de görülmesine yol açmaktadır. Tırnaklar zaman içerisinde uzayan kıkırdak yapıdadırlar. Ellerimizin en çok kirlenen kısmı olan tırnaklar ile parmak eti arasında kalan boşluk mikropların üremesine ve kir birikmesine son derece uygun bir ortamdır. Haliyle, tırnakların kemirilerek yenmesi ile ağızdan vücuda giren mikroplar, kişinin ağır ve ateşli hastalıklar kapmasına yol açabileceği gibi kemirilen tırnakların yutulması midenin içten kanamasına kadar tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Tırnak Nasıl Hızlı Uzar?

Öncelikle, tırnak uzaması vücut kaynaklarının kullanımı ile ilgilidir. Mineral ve diğer öğeler, vücutta yeterince mevcutsa tırnak hızlı uzayacaktır. Tırnakların uzamasında B ve C vitaminleri başta olmak üzere tüm vitamin türlerinin etkisi vardır. Hatta vitaminlerin noksanlığı tırnaklardan anlaşılabilir. Hekimler bazı hastalıkların temel düzeyde teşhisi için tırnakların kontrolü yöntemine başvururlar. Aynı şekilde mineral eksiklikleri için de tırnaklar oldukça iyi birer belirteçtir.

Tırnak bakımında yöntem, cilt bakımı ile hemen hemen aynıdır. Aynı ürünlerle tırnaklarınızın bakımını yapmanız da mümkündür. Ancak değindiğimiz gibi öncelikle dahili sağlığımızın yerinde olması gereklidir. Kalsiyum ve keratin proteini ile meydana gelen tırnakların gelişimi için B ve C vitaminlerinin yeterli düzeyde alınmış olması gereklidir. Ayrıca protein ve kalsiyumun yeterince sentezlenebilmesi için muhakkak yeterli sıvı alınıyor olmalıdır. Cildiniz sağlıklı değilse, tırnaklarını da büyük ihtimalle sağlıklı olmayacaktır. Tabii burada sağlıktan kastımız belirgin bir hastalık değil, besin kaynaklarının yetersizliklerini ifade etmektedir. Bazı besinleri daha fazla tüketerek özellikle cilt ve tırnak bakımı ile ilgili destekli bir beslenme süreci elde edebilirsiniz.

Haricen uygulanacak yöntemlerle tırnaklarımı nasıl uzatabilirim diye soracak olursak bu konuda hazırlanacak bazı solüsyonlar olduğunu söyleyebiliriz. Tırnağı ne uzatır dediğimizde dahili ve harici etkenler olduğundan bahsettik. Harici uygulamalarla tırnak uzatma yöntemlerine değinecek olursak, başlıca Limon ve zeytinyağı unsurlarının öne çıktığını görürüz. Zeytinyağı ve limon hızlı tırnak uzatma için besin öğelerini sağlarken, tırnağın yapısal bozukluklarını da önler. Ayak tırnakları için tırnak uzatma yöntemleri arasına giyeceğimiz ayakkabılara dikkat etmeyi de eklememiz gereklidir. Tırnaklarımızı sıkıştıran ayakkabılar kullanmamız durumunda uzamaları yavaşlayacağı gibi kısa yapılarında da bozulmalar oluşur. Oldukça kötü bir görüntü olan yapısal bozuklukların geri dönüşü yoktur. Bu sebeple giydiğimiz ayakkabılara özen göstermemiz büyük öneme sahiptir.