Banyonuzu kendi yöntemlerinizle küçük dokunuşlar yaparak güzelleştirmeniz mümkün...

BANYO NASIL DEKORE EDİLİR?

Banyolar yaşam alanlarımızda, dekorasyonuna en çok dikkat etmemiz gereken alanlardan bir tanesidir. Genellikle ikinci plana attığımız ancak özellikle üzerinde durulması gereken alanlardır.. Banyolarımızı dekore etmeye başlarken öncelikle genel konseptimizi, stilimizi, tarzımızı yansıtacak tercihler yapmalıyız. Banyo dekorasyonunda en önemli noktalardan bir tanesi banyonun, metrekaresi; küçük ya da büyük olup olmadığıdır. Dekorasyonda buna uygun tercihler yapmak çok önemlidir. Seçeceğiniz duvar kağıtları, seçeceğiniz duvar seramikleri, duşakabin, jakuzi, banyo dolapları ve aksesuarların tümü bir bütündür. Bu bütünü ,tüm ürünleri dikkatli kullanmak gerekir.

Banyolarda önemli noktalardan biri de havalandırma sistemleridir çünkü banyolar nemli alanlardır ve fazlası ile buhara maruz kalırlar. Kullanacağınız malzemeler de bu noktada nemden etkilenmeyecek, kaliteli malzemeler olmalıdır.

Banyolarda seramik seçimi banyonun metrekaresine uyumlu olmalıdır. Büyük banyolarda seçeceğiniz seramik ebatları ile küçük banyolarda seçeceğiniz seramik ebatları birbirinden farklı olmalıdır. Ayrıca seçimlerimiz genel konseptimizi ve tarzımızı desteklemelidir.

Seramiklerimizde çok fazla desen ya da form kullanmak çok tercih ettiğimiz bir uygulama değildir. Biraz daha sade formlar kullanıp, desenleri ve farklı formları klozet arkalarında, duş arkalarında veya özel, belli alanlarda yada sadece tek duvarda kullanmak istediğiniz etkiyi daha iyi verecektir. Bir diğer önemli nokta ise, seramikler çok fazla bakteri barındıran ürünler olduğundan seramik seçiminde kaliteli tercihler yapmak önemlidir.

Açık ve pastel renkler kullanmak var olan alanları her zaman daha geniş, daha ferah gösterecektir. Aplik, led ışıklandırma gibi doğrudan olmayan lokal aydınlatma tercihleri de banyonuzu daha geniş gösterecek ayrıntılardan biridir.

Küçük veya büyük olmasını gözetmeksizin banyolarda yaratmak istediğimiz his sadelik, ferahlık ve hijyenik bir ortam olmalıdır. Bunun için en doğru renkler açık, pastel tonlardır. Beyazlar, kremler, uçuk maviler, çok açık griler uygun olan en doğru renkler olacaktır. Çok iddali renkler, çimen yeşilleri, fuşyalar çok sık kullandığımız renkler değildir. Bu tarz renkleri genelde aksesuar tercihlerimizde, aplik gibi aydınlatma elemanları başlıklarında kullanmak daha doğrudur.