3 günde 3 kilo verdiren diyet, diğer bir adıyla şeftali diyeti ile kilolarınızdan kolay bir şekilde kurtulacaksınız. Oldukça yararlı ve vitamin deposu olan şeftali, diyetimizin adından da anlaşılacağı üzere her öğünümüzde yer alıyor. A, B ve C vitamini içeren, minareş ve potasyum yönünden de zengin olan şeftali, kabızlığı önler, kansere karşı korur, idrar söktürür, sinirleri yatıştırır ve deprosyandan korur.

FİT BİR VÜCUDA MERHABA DEYİN!

Kilolarınızdan kurtulduktan sonra fit bir vücudun hayalini kurup bu vücuda sahip olamıyorsanız telaş yapmanıza gerek yok, bunun sebebi ise diyet programlarından sonra uygulayacağınız dengeli beslenme ve spor programlarıdır. Daha önce de bildirdiğimiz gibi bu tür diyetleri doktorunuza başvurmadan uygulamayanız.

ŞEFTALİ DİYET LİSTESİ

KAHVALTI

1 adet şeftali

1 kase yağsız yoğurt

1 fincan şekersiz kahve

ÖĞLE YEMEĞİ

1 adet şeftali

1 kase yağsız yoğurt

1 porsiyon fileto ızgara tavuk göğsü

AKŞAM YEMEĞİ

1 adet şeftali

1 kase yağsız yoğurt

2 adet haşlanmış yumurta

Uygulayacağınız şeftali diyeti ile 3 günde 3 kilo verebilmeniz mümkün. Diyeti uygularken bol miktarda su tüketmeyi de ihmal etmeyiniz. Günde en az 2-3 litre su tüketiniz.

Şeftalinin Faydaları

Ana vatanının Çin olduğu düşünülen şeftalinin dünyaya da buradan yayıldığı tahmin edilmektedir. Bol sulu ve tatlı bir yaz meyvesi olan şeftali gülgiller familyasındandır. Eski çağlarda şeftali Çin’de uzun yaşamın ve ölümsüzlüğün sembolü olarak adlandırılmaktaydı. Ortalama ömrü 30 yıl olan şeftali ağacı 2 ile 2,5 metre uzunlukta olup ılıman iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde ise en çok Akdeniz Bölgesinde ve Bursa ilinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünya genelinde Türkiye şeftali üretimi yapan ülkeler arasında 6. sırada yer almaktadır. Şeftali meyve olarak yenebilerek tüketildiği gibi suyu çıkarılarak da tüketilmektedir.
Şeftali bol miktarda C vitaminin yanı sıra A ve B vitamini ihtiva etmektedir. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından zengin şeftali, demir ve sodyum açısından da zengindir.