Özellikle psikolojik rahatsızlıklara çok iyi gelen lavanta bitkisinin yağı strese ve baş ağrısına bitkisel bir ilaç niteliği taşımaktadır. Lavanta yağı uykusuzlukları da büyük ölçüde gidererek daha rahat bir uyku uyumamızı sağlamaktadır. Özellikle yatmadan önce yastığınızın üzerine sürdüğünüz lavanta yağıyla bebekler gibi rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Kadınlarda görülen regl ağrılarını en aza indirerek ağrıyı büyük oranda gidermektedir. Doğal bir ağrı kesici olan bu bitkinin yağı kimyasal içerikli ilaçlardan daha yararlı ve vücuda daha az zararlı bir ilaç niteliğindedir.

ALERJİ PROBLEMLERİNE BİREBİR

Alerji problemlerine de oldukça iyi gelen lavanta yağı baş ağrı ve migren problemlerine iyi gelmektedir. Akneler ve sizlceler üzerinde de oldukça etkili olan lavanta yağını dilediğiniz içeceğin içerisine ilave edebilirsiniz. Bu sayede bakterilere savaş açıp cildinizde oluşmalarına engel olabilirsiniz.

CİLT KURULUĞUNU GİDERİYOR

Bu bitkisel yağ sayesinde ciltteki kuruluklardan da kurtulmak mümkün olabiliyor.  Bu yağı bir kür haline getirmek istersenizde bir kil maskesi içerisine ilave ederek cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede cilt gerginliğiniz sağlanacak ve daha sıkı bir cilde sahip olacaksınız.

LAVANTA YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Güzel bir koku yaydığı için oda kokusu ve parfüm yapımında kullanılır. Sağlığa birçok olumlu etkisi olan lavanta yağının faydalarından bazıları;

Strese iyi gelir. Lavanta aromaterapisinin strese iyi geldiğine dair birçok çalışma yapılmıştır. Bunlardan birinin sonucuna göre, günde 80 mg lavanta yağı kullanan kişilerde depresyon oranında %32.7’ye kadar azalma görüldü.

Uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelmesinin yanı sıra uyku kalitesini de arttırır. Yapılan bir araştırmaya göre bu yağ uykuya dalma süresini ve uykusuzluk belirtilerini azaltmıştır. Uykusuzluğa karşı etkileri için, uyumadan önce boynunuza, göğsünüze yada bileklerinize lavanta yağı sürebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzda rahatlama olur ve rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Baş ağrılarını hafifletici özelliği vardır. Migren gibi şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Nöroloji European Journal dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 15 dakika boyunca lavanta yağı solunduğunda migren ve baş ağrılarında önemli azalmalar görülmüştür.
Soğuk algınlığı için oldukça faydalıdır. Boğaz enfeksiyonları, öksürük, grip, astım, sinüs tıkanıklığı, bronşit, boğmaca, larenjit ve bademcik iltihabı gibi çeşitli solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılabilir. Bazı etkileri için boyun ve göğüs bu yağ ile ovulabilir. Balgam söktürücü özelliği de vardır.

Doğal bir parfüm olarak kullanılabilir. Mükemmel kokusu sayesinde adeta bir parfüm özelliği vardır. Parfüm olarak kullanmak ve güzel koku yaymak için 2-3 damla yağı avuç içinize damlatın. Ellerinizi birbirine sürtün ve kıyafetinize yada cildinize sürün. Bu şekilde güzel kokabilirsiniz. Parfüm elde edilebilecek bir diğer yöntemde ise püskürtme yapabileceğiniz bir şişeye bir bardak su doldurun. Suyun içine 2 damla lavanta yağı damlatın. Püskürtme şişesini çalkalayıp püskürtebilirsiniz. Bu sayede güzel koku etrafa yayılacaktır. Sedir ağacı yağı gibi yağlarla birleştirerek de kullanabilirsiniz.