Pek çok ebeveynin temel sorunlarından biri de çocuklarının az yemesidir. Özellikle okulların tatile girdiği dönemlerde çocukların yememe sorunu da zirve yapar. Oysa çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için dengeli ve güçlü beslenmeleri gerekir. Çaresiz kalan anne babalar bu sorunu çözebilmek için hekimlerden de destek alma yoluna gidebiliyorlar. Prof. Dr. Tülay Erkan, yemek yemekte isteksiz davranın çocukların iştahını açabilecek öneriler verdi.

İştahınız nedensiz bir şekilde aniden azaldıysa artırmak için aşağıda bulunan önerilere göz atmanızda fayda var...
 
C vitamininden zengin taze meyve ve sebzeler tüketmeye özen gösterin. Tatları ve renkleri iştah açacaktır.
Çinko ve B vitaminlerinden zengin yağsız et, deniz ürünleri, fındık, badem, bitki tohumları ve tam tahıl ürünlerinin tüketimi de iştahı artırır.
Sağlıklı yağlar içeren avokado, fındık ve zeytinyağı kullanın.
Günde 3 büyük ana öğün yemek yerine küçük atıştırmalıklar tüketmeye çalışın. Yanınızda açlık hissini hissettiğiniz anda hemen tüketebileceğiniz yiyecekler taşıyabilirsiniz.
Yemeklerden önce limonlu drajeler çiğnemeyi deneyin. Ekşi, tükürük salgısını artırarak iştahı uyarır.
Yemek yiyeceğiniz yeri iyi seçin, güzel bir atmosfer oluşturmaya çalışın. Yemek masasına güzel kokulu çiçeklerden oluşan bir vazo yerleşirin,  hoş bir müzik ve soft bir aydınlatma seçin vb. gibi size kendinizi iyi hissettirecek yöntemler deneyin.  
Yemeklere güzel kokular vermesi için tarçın veya diğer sevdiğiniz baharatları ekleyin.
Kısa süreli egzersizler yapmaya çalışın. Yemeklerden önce yürüyüş yapmak iştahınızı açmaya yarayabilir.
Kısa sürede hızlı kilo kaybına sebep olan iştahsızlık, sebepsiz kilo kaybına neden olduğunda ve bir ayda vücut ağırlığının yüzde 10’unun kaybedilmesi gibi durumlarda bir hekime danışmak çok önemlidir. İştahsızlık bazen farklı hastalıkların ilk belirtisi olabilir, bu sebeple, ihmal etmeyin. 
 
Sıvı kontrolü 
 
Yeterli sıvı tükettiğinizi anlamak için idrarınızı kontrol edin. Az miktarda ve koyu renk idrar, yeterli sıvı tüketmediğinizi gösterir. Temelde susama duygusu daha fazla içmeniz gerektiğinin bir belirtisidir. Yaklaşık olarak berrak bir idrarın anlamı yeterli sıvı aldığınızın göstergesidir.
Yoğun fiziksel aktivite sonrası vücut ağırlığının kontrol edilmesi de diğer bir yöntemdir.
 
Dikkat:  Her zaman susuzluk hissediyorsanız veya idrara çok çıkıyorsanız, doktorunuza danışın. Çünkü bu belirtiler diyabetin göstergeleri olabilir. Diğer taraftan, premenstrual sendrom dışında vücutta su tutulması, böbrek ve karaciğer sorunlarının bir göstergesi de olabilir.