Uzmanlar, bebeklerin cildinde uzun vadeli hasara neden olabilecek yağlarla masaj yapılmaması konusunda ebeveynleri uyardı. Bir çok uzmanın bebek masajının önemine değinmesi, annelerde hassasiyet oluşturdu. Bebeklere yapılan masaj çok faydalı ancak kullanılan yağlar kesinlikle önerilmiyor. Satılan bebek masaj yağlarının içerisinde bulunan zeytinyağı ve ayçiçek yağı, bebeklerde egzama ve diğer cilt şikayetlerine neden olabiliyor.

PİYASADAKİ ÜRÜNLER TEHLİKE SAÇIYOR!

Uzmanlar, annelerin bebeklerine piyasada satılan ürünler veya herhangi bir yağla masaj yapmaması gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar ise, en doğal yağların bile bebeklerin cildine zarar verdiğinin altını çizdi. Ailelerin sık sık bu hataya düşmesi bir çok cilt probleminin oluşmasına neden oluyor. Çocukluk egzaması yaklaşık olarak her üç çocuktan birinde görülüyor. Satılan bebek masaj yağlarının içerisinde bulunan maddeler, bebeklerde egzama ve diğer cilt şikayetlerine neden olabiliyor.

BEBEK MASAJI SU İLE YAPILMALI

Bu tip yağların cilde zarar verdiğini gösteren güçlü kanıtlar var, fakat bu yağları ebelerin bile kullandıklarını vurgulayarak, kullanımı durdurmak gerektiğine dikkat çekti. Bebeğe yapılacak en iyi masajın su ile olabileceğini kaydetti.

1 ) Bebekler için iyi bir uyku düzeni oluşturmanın ipuçları

1. Bebeğinizi oldukça iyi doyurmaya dikkat edin. Böylelikle, banyo yaptırdıktan sonra aç olmaz ve yıkanmanın verdiği rahatlığın keyfini çıkararak rahat bir şekilde uyur.

2. Bebeğiniz için ılık bir banyo hazırlayın. Bazı yeni anne ve babalar, suyun çok sıcak olduğunu düşünerek, bebekleri soğuk suya sokuyor. Ancak bebekler soğuk suyu hiç sevmez ve bu soğuk sudan dolayı da, çok rahat bir şekilde üşütebilir. Soğuk su hoşlarına gitmediği için ağlar.

Bebeği yıkamanız esnasında, yumuşak bir sünger veya ince pamuklu bir bez kullanın. Bebek çok küçük ise, bez yerine pamuk kullanmanız daha doğru olur. Çünkü pamuk, kullanılabilecek her şeyden çok daha yumuşak ve rahattır.

3. Bebeğinizi banyodan çıkardıktan sonra, yumuşak bir havluya sararak kucağınıza oturtun veya yatırın. Şarkı söyleyin, sallayın ve yavaş bir şekilde bebeğinizi kurularken, gözlerine bakarak göz teması kurun.

4. Tüm vücuduna masaj yapmaya özen gösterin. Kucağınızda masaj yaparak bebeğiniz ile sıcak temas da kurmuş olursunuz. Daha sonra, bebeğinizi üşütmeden hızlı ama dikkatli bir şekilde giydirin. Bebeğinizin alt bezi için, en fazla kuru tutma kapasitesine sahip bir bez tercih edin. Bebekler uyanık oldukları zaman, karınlarının üzerine yatmaktan çok hoşlanırlar. Siz de banyodan sonra onu kucağınızda veya yumuşak bir havlunun üzerine alarak, karnının üstüne yatırabilirsiniz.

5. Bebeğinizin gazı olup olmadığını kontrol ederek, yeterli miktarda sıvı almasını sağlayın. (Bu sıvı yalnızca anne sütü olmalıdır. Bebeklere su verilmemesi gerekir.)