Hanımların işini kolaylaştıracak gömlek ütüleme tüyolarını anlattığımız videomuzu yayınladık.

GÖMLEK NASIL ÜTÜLENİR?

Gömlek hem kadın hem erkek kıyafet kombinasyonunda büyük öneme sahip, yaz kış her mevsimde giyilebilen, özellikle okul ve iş dünyasında hemen herkesin kullandığı, şık, pratik ve kullanışlı bir giyecek türüdür. Kullanımı ne kadar keyifli ve pratik olursa olsun gömlek ütüleme işlemi bir o kadar zorlayıcıdır. Bu giysinin, giyildiğinde şık durması ve kendini göstermesi için, düzgün ve dikkatli ütülenmesi gerekir. Gömlek ütüleme yöntemlerini bilirseniz, bu iş o kadar da zor gelmeyecektir.

Gömlekleri muhakkak ütü masasında ütüleyin. Altı sert, engebesiz ve pürüzsüz yüzeyler, gömlek ütüleme işleminin olmazsa olmazlarındandır. Ütünüzün su haznesini doldurun ve ütüyü uygun ısıya getirin. Pamuklu kumaşlar için en yüksek, sentetik ve ipeksi kumaşlar için en düşük ısıyı kullanın.

Gömlek ütülemede, kumaşın nemli oluşu da çok mühimdir. Gömleğinizi ya hafif nemliyken ütüleyin, ya da ütünüzün buhar özelliğini kullanarak, kumaşın özellikle çok kırışık bölgelerine yoğun buhar verin. Bu, kırışıklıkları açmada oldukça etkilidir.

Gömlek ütülemeye önce yakadan başlayın. Yakanın aka kısmını ve ön kısmını sırayla ütüledikten sonra, kat yerinin üzerinden de bir iki kez geçin.

Daha sonra kol uçlarını ütüleyin. Kol ağızlarının iç ve dış kısımlarını ütüledikten sonra, düğmenin olduğu bölgeden de ütünün sivri ucuyla geçin.

Gömleğin omuz başlarını, ütü masasının uç kısmına geçirerek rahatça ütüleyebilirsiniz.

Gömlek kollarını da, kat izine özen göstererek dikkatlice ütüleyin.

Gömleğin ön taraflarını da sırayla ütü masasına geçirerek hiç kırışık alan kalmayacak şekilde ütüleyin.

Son olarak gömleği ters çevirip sırt kısmını da ütüleyin. Bu işlemi gömleğin iç kısmı size bakacak şekilde yapın. Pileli kısımlar varsa, onları da elinizle düzelterek üzerinden ütüyle geçin.

Gömlek ütüleme işlemi bitince gömleği bir askıya asarak, giyeceğiniz ana kadar muhafaza edin.