Plastik biberoronun zararlarını duyduğunuzda kulaklarınıza inanamayacaksınız. İşte plastik biberonun zararları...

PLASTİK BİBERONUN ZARARLARI

Petrolün yan ürünü olarak bilinen plastiğin zararları ile yaşantımızın her alanında karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle küçük bebeklerin hayatı riskini yüksek oranda arttıran ve ölümcül zararları olan plastik biberonlara “plastiğin zararları” arasında maximum değinmek gerekmektedir.

Plastik ürünler ve plastik biberonların zararları arasında kalıcı tahribata sebep olabilen en belirgin riskler, nörolojik problemler, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler, kısırlık, meme kanseri, kalp rahatsızlığı, obezite, sindirim sistemi bozuklukları gibi başlıca sağlık sorunlarıdır. Tüm bunların yanısıra küçük bebekler ve gelişme dönemindeki çocukların gelişimlerini tamamıyla olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan bu araştırmaların sonuçlarından sonra birçok ülkede plastik biberon üretimi durdurulmuştur. Bu ülkeler arasında, Amerika, Fransa, Danimarka başlıca rol oynamaktadırlar.

Plastik yapımında kullanılan BPA maddesinin özellikle bebekler üzerinde ölümlere yol açabilecek boyutlarda zararlara neden olabileceği tespit edilmiş ve raporlanmıştır. Aynı zamanda yapılan bir araştırma sonucuna dayanarak, plastik maddeleri ve biberonları daha uzun ömürlü olarak üretmek için, Türkiye’de birçok plastikte BPA maddesinin halen kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf ve hassas bünyeli bebekler üzerinde BPA maddesinin çok düşük dozajı bile vücud ile temasa geçtiğinde, bebekler üzerinde çok ciddi sağlık problemleri meydana getirmektedir.

Bisfonel A maddesi birçok plastik maddenin ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Ve bebeklerin biberon tercihlerini plastik biberon olarak gerçekleştirdiğimizde, biberonun içine konulan sıvının Bisfonel A maddesi ile temas ederek vücuda geçmesi sonucunda Bisfonel A maddesinin zararları ile bebeğimiz için hoş olmayan bir sağlık zemini oluşturmuş oluruz. Bisfonel A hormon seviyesine zarar verici ve her türlü sıvıya geçebilen bir kimyasal olarak kanıtlanmıştır.

Hayatımız için herşeyden çok daha fazla önemi olan bebeklerimizin plastik oyuncak, plastik biberon gibi kullanımlarını en az seviyeye düşürerek BPA maddesi ve zararlı policarbonlardan (PC) uzak tutmalıyız. Ürünlerin alımlarında, içerisinde BPA olmayan ürünleri tercih etmeliyiz. Bu tür ürünlerin üzerlerinde “BPA free” ya da “ BPA” sız yazılarının olmasına özen göstermeliyiz. Plastik ürün yerine bebeklerimizin sağlığı açısından cam şişe biberonlar daha fazla önem taşımaktadır.