İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, yaz- kış demeden sıklıkla tükettiğimiz elma hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Çağatay Öktenli'ye göre; yapılan çalışmalar sonucunda her gün düzenli olarak elma tüketmek vücudunuzda bulunan tüm hastalıklardan korunmanızı sağlar. Herkesin severek tükettiği meyvelerin başında gelene elmanın kanserden obeziteye, diyabetten Alzheimer'a kadar birçok hastalıktan koruduğunu ifade eden İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, elma mucizevi faydalarını şu şekilde sıraladı:

ELMANIN FAYDALARI

Vazgeçilmez lezzet elma, antioksidan gücüne sahip meyvedir. Şifa deposu elma, kan basıncı ve damar fonksiyonlarını iyileştirerek kalp-damar hastalıklarının önlenmesine büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; günde 1 adet elma yemek ile hiç elma yemeyenlere göre yüzde 27-28'lik diyabet (halk arasında şeker olarak da bilinen) riskinde azalma olduğu belirlenmiştir.

İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, sağlıklı kilo vermek için günde mutlaka bir tane elma tüketiminin gerekli olduğunun altını çizdi. Aynı zamanda şifa deposu olarak da nitelendirilen elma, yağları azaltmaya yardımcı olur.

Başta kanser gibi illet bir hastalık olmak üzere birçok hastalığa şifa olan elma, diyetin baş tacıdır.

Tıp dünyasında meyve ve sebze ağırlıklı olarak yapılan diyetlerin, kanser gibi önemli hastalıklarda ciddi oranda azalmalar yaşandığı görülmektedir.

Elma cildin pürüzsüz görünmesini sağlar ve cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına neden olur.