Çeşitli alanlarda özellikle de ev ortamı ve araba ortamında kullanılan, kış aylarında daha fazla hissettiğimiz oda kokularının tehlikelerine vurgu yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, 'Kışın ortasında olmamıza rağmen astım vakalarında artış gördük. Bunun en önemli nedeni kapalı alanlarda kullanılan oda kokuları' şeklinde konuştu. Akkoyunlu, ev temizliğinin ve yeterli hava alımının çok daha fazla önemli olduğu vurgusunu yaptı.

Soğuk kış aylarına rağmen astım vakalarında fazla bir artış olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, içinde bulunduğumuz zamanda görülen vakaların önemli sebeplerinden birinin oda spreylerinin kullanımı olduğunu söyledi. Yine bu dönemde diğer bir sorun olan fazla deterjan ve dezenfektan olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, 'Açıkçası şunu bilmek gerekir; doğal olmayan bütün kimyasalların içerisinde insan vücudunun karşı reaksiyon vereceği alerjenler var. Bunun insan vücuduna ekstra bir yükü var. Hasta astım değilse alerjinin tetiklemesine bağlı astım tablosu ortaya çıkıyor. Eğer kişi astımsa, hastalığının alevlenmesine bağlı olarak KOAH tablosu görülüyor' şeklinde konuştu.

TEMİZLİĞİN ÖNEMLİ BİR UNSURU ODA KOKULARI DEĞİL

Pandemi döneminde ev temizliğinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Akkoyunlu, 'Gereksiz parfümlerin, deterjanların fazla kullanımına dikkat etmeliyiz. Çünkü bu oda kokuları aslında evin temiz olduğu anlamına gelmiyor. Sadece temiz bir koku yayarak kötü kokular sizi rahatsız etmiyor. Bu nedenle evlerin temizlenmesi ve havalandırılması bizler için çok daha önemli. Bir de şunu bilmek gerekir ki yoğun deterjan kullanımı aynen oda parfümleri gibi ciddi risk oluşturur. Evde var olan patojenler yani bakterilerin, mantarların büyük bir kısmı bizim beraber yaşadığımız genel itibariyle sağlığımızı bozmayan şeyler. Bunların çok ağır deterjanlar, dezenfektanlar ve oda kokuları ile engellenmesine gerek yok. Basit temizlik malzemeleri ve hafif sabunla, sirkeyle beraber kolay bir şekilde temizlenebilir. Yoğun şekilde bu tür kimyasalların kullanılmasını önermiyoruz'  dedi.

ARABALAR DA RİSK GRUBUNDA

Yine araçlarında  aynı sorunları yaşandığını belirten Prof. Dr. Akkoyunlu, 'Evlerden çok daha fazla ve yoğun bir şekilde ayrıca çok daha dar bir alanda bu ürünleri kullanıyoruz. Belki de evlerden daha riskli alanlar buralardır. Bu alanlarda da dikkatli olmak gerekiyor. Genelde şikayetlerin başlaması şöyledir; araba ya da ev gibi kapalı bir ortama girdiğinizde bazen öksürük başlar bazen de kişi hırıltı şeklinde nefes alır. Göğüste sıkışma hissi de yaşanabilir. Bu kişilerin o maddeye karşı alerjisi olduğunu gösterir ya da kişinin astımı tetiklenmiş olabilir. Bu sorunlar devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır' tavsiyesinde bulundu. Çocukluk çağında maruziyete de dikkat çeken Akkoyunlu, 'Biz buna hijyen teorisi diyoruz. Bu tür dezenfektanların aşırı kullanımına bağlı özellikle şehir yaşamındaki çocuklarda astımın ortaya çıkma nedeni bu tür kimyasalların aşırı kullanımı' bilgilendirmesini yaptı.