Çeşitli hastalıklar cilt kaşınmasına daha çok sebebiyet vermektedir. Kronik hastalıklar, sedef hastalığı, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar, sokmalar ve ısırıklar, infestasyonlar, atopik dermatit, sedef hastalığı, ısıya ve güneşe maruz kalmış olan ve nemsiz kuru ciltler kaşınmanın en geniş nedenleri arasında gelmektedir. Kaşıntı nedir? Kaşıntının neden olur? Bu yazımızda sizler için ele aldık.

NEDİR BU KAŞINTI?

Kaşıntı, deri hücreleri veya deri ile doğrudan ilişik sinir hücrelerinin tahrişinden kaynaklanmış genel bir duyudur. Çok rahatsız edici olsa da, kaşıntı, dokunma, ağrı, titreşim, soğuk ve ısı gibi diğer cilt hisleri gibi önemli bir duyu ve kendini koruma mekanizması görevi görür. Zararlı dış reaksiyonlarına karşı bizi uyarır, ancak tedavi edilmezse dayanılmaz hale gelmektedir. Kuru cilt, cilt hastalığı, hamilelik ve nadiren kanser gibi bir dizi rahatsızlıkla ilişkili olabilmektedir. Kaşıntı çoğu insanda görüle bilmektedir, ancak belirli insan grupları daha fazla hassastır:

– Diyabetli insanlar

– Mevsimsel alerjiler, saman nezlesi, astım ve egzaması olan kişiler

– HIV / AIDS hastaları ve çeşitli kanser türleri

– Yaşlılar

– Hamile kadınlar

KAŞINTI NEDENLERİ NELERDİR?

KURU CİLT TİPİ

Kaşıntılı bölgedeki parlak kırmızı lekeler veya başka bir dramatik değişiklik görmüyorsanız, kuru cilt (kserozis) olası bir nedendir. Kuru ciltler genellikle yaşlılık, klima veya merkezi ısıtma gibi uzun süreli kullanım ve yıkama veya banyo gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır.

CİLT DÖKÜNTÜLERİ VE CİLT RAHATSIZLIKLARI:

Egzema, sedef hastalığı, uyuz, bit, su çiçeği ve kurdeşen dahil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığı kaşıntısı. Kaşıntı genellikle belirli alanları etkiler ve kırmızı, tahriş olmuş deri ve kabarcıklar gibi diğer belirtiler eşlik etmektedir.

ÇEŞİTLİ İÇ HASTALIKLARI

Kaşıntılı deri altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunlar arasında karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği anemisi, tiroid sorunları ve lösemi ve lenfoma gibi kanserler bulunur. Kaşıntı genellikle tüm vücudu etkiler. Tekrar tekrar çizilen alanlar haricinde deri başka şekilde normal görünebilir.

SİNİRSEL BOZUKLUKLAR

Sinir sistemini etkileyen durumlar (multipl skleroz, diabetes mellitus, zona, herpes zoster) kaşınmaya neden olabilir.

ALERJİK REAKSİYONLAR

Yün, kimyasal maddeler, sabunlar ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir ve kaşınmaya neden olabilir. Bazen zehirli sarmaşık veya kozmetik gibi madde alerjik reaksiyona neden olur. Gıda alerjileri de kaşıntıya sebep olabilir.

KULLANILAN İLAÇLAR

Antibiyotikler, antifungal ilaçlar veya narkotik ağrı ilaçları gibi ilaçlara karşı reaksiyonlar yaygın döküntülere ve kaşıntıya neden olabilir.

HAMİLELİK

Hamilelik sırasında, bazı kadınlar, özellikle karın ve uylukta kaşıntı yaşarlar. Ayrıca, dermatit gibi kaşıntılı deri koşulları, hamilelik sırasında kötüleşebilir.

KAŞINTI TEŞHİSİ

Kaşıntının sebebini belirlemek zaman alabilir ve fiziksel bir muayeneyi ve dikkatli bir geçmişi içerebilir. Eğer doktorunuz kaşıntılı cildinizin altta yatan bir tıbbi durumun sonucu olduğundan şüphelenirse, kişi şu testleri yapabilir:

Kan testi. Tam kan sayımı, demir eksikliği gibi kaşıntıya neden olan bir iç durumun kanıtını sağlayabilir.

Tiroid, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri. Karaciğer veya böbrek bozuklukları ve hipertiroidizm gibi tiroid anormallikleri kaşıntıya neden olabilir.

Göğüs röntgeni. Genişlemiş lenf düğümleri gibi kaşıntılı deri ile ilişkili altta yatan hastalığın belirtileri, X-ışınları kullanılarak görülebilir.

KAŞINTI TEDAVİLERİ NEDİR?

Kaşıntı nedenini bulmak ve altta yatan herhangi bir deri hastalığını tedavi etmek, kaşıntının çözülmesinde ilk adımdır. Sebep tespit edildikten sonra, kaşıntılı cilt tedavileri şunları içerebilir:

Bir ilaç reaksiyonundan şüpheleniliyorsa, farklı bir ilaca geçilmesi kaşınmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, çoğu ilaçta kaşıntı ile birlikte döküntü sık görülür.

Kaşıntıyı önlemenin en iyi yolu cildinize dikkat etmektir. Cildi korumak için:

Cildinizi nemlendiren ve kuruluğu önleyen cilt kremleri ve losyonları kullanın.

Güneş yanıklarını ve cildin zarar görmesini önlemek için güneş koruyucuları düzenli olarak kullanın.

Cildinizi tahriş etmeyecek yumuşak banyo sabunu kullanabilirsiniz.

Ilık su ile banyo veya duş alın.

Cilt kaşıntısı yapabilen yün ve sentetik gibi belirli kumaşlardan kaçının. Pamuklu giysiler ve çarşaflar kullanın.

Kaşıntıyı hafifletmek için, kaşımak yerine kaşınan bölgeye soğuk bir bez veya biraz buz koyun.

Doktorunuz ayrıca antihistaminikler ve topikal steroidler de dahil olmak üzere kaşıntı tedavisi için ilaç reçete edebilir. Nadiren steroid hapları ve antibiyotikler de gerekebilir.

Işık tedavisi (fototerapi): Fototerapi, cildinizi ultraviyole ışığın belirli dalga boylarına maruz bırakmayı içerir. Birden çok oturum genellikle kaşıntı kontrol altına alınana kadar programlanır.